Yakındaki Yazılar
Abone olun

ÇALIŞANLARIN %91'İ MUTLU DEĞİL...


Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 300 bin kişi tarafından online olarak gerçekleştirilen “Meslekler” anketinden çıkan sonuçlara göre, çalışanların yüzde 91’i kariyerinde hedeflediği yerde olmadığını düşünüyor.

Ankette “Hangisi sizin için şu an en önemli kariyer değiştirme nedeni olur?” sorusuna çalışanların yüzde 58’i “Hedeflediğim gibi ilerleyememek” yanıtını verdi. Soruyu yanıtlayanların yüzde 25’i “Yeterli ücret alamamak”, yüzde 6’sı “Ulaşım zorluğu, yine yüzde 6’sı “Çalışma saatlerinin uzunluğu” ve yüzde 5’i “İş arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar” dedi.

Bu araştırmadan da anlaşıldığı gibi ankete katılanlar arasında sadece yüzde 25’i ücreti önemsiyor. Bu da demek oluyor ki iyi bir ücret almak işyerinde mutlu olmaya yetmiyor. Öyle kişiler vardır ki, daha yüksek ücret alacağı işte çalışacağına mutlu olduğu işte daha az kazanmaya razıdırlar.

İnsanların işlerinden memnun olmalarını engelleyen en büyük etken para değilse nedir?

Anket sonucuna bakacak olursak yüzde 58 oranında çalışan “Hedeflediğim gibi ilerleyememek” demiş. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Acaba çalışanların yüzde kaçı işe başlarken tam olarak ne hedeflediğini belirlemiş durumdadır. Gerçekten doğru bir hedef belirleme ve planlama yapmış olsalar en başta o işte çalışıyor olurlar mıydı?

Çalışacağımız yeri belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Günümüzde çalışanların en büyük ihtiyacı yapacağı işi seçmeden ve başvurularına başlamadan önce kapsamlı bir kariyer planı yaparak iş hayatına sağlam bir adım atmaktır. Bunun için iyi bir keşif analizi yaparak kendi kişilik profillerini, güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerini, değerlerini ve ilgi alanlarını belirlemeleri gerekir. Bu süreç onların tam olarak ne istediğini belirleyecek ve hedeflerini netleştirmelerini sağlayacaktır. Ancak bu süreçten sonra iş arama aşamasına geçmeleri çok daha sağlıklıdır. Kişiler bu keşif ve hedef belirleme sürecinde bir kariyer koçundan yardım alabilirler

Aradığımız işi bulduktan sonra da aslında bu süreç devam etmektedir. Her yıl için kendimize kariyer ile ilgili hedefler koyduğumuzda yaptığımız işten zevk alırız, daha üretken ve başarılı oluruz. Her şeyden önemlisi iş yerinde mutsuz isek ve bizim kariyer hedeflerimizi gerçekleştiremiyorsa bunu erkenden keşfederek zaman kaybetmeden yeni kariyer alternatiflerini gözden geçirebiliriz. Her şeyin başında farkındalık geliyor. Uzmanlar iş yerinde mutlu olmanın yolunun daha büyük hedefler koymaktan geçtiğini dile getiriyorlar. Bu durumda eğer mevcut işimiz bizi tatmin etmiyorsa şu anda yaptığımız işi, içinden çıkamadığımız kısır bir döngü değil de, kariyer planımızdaki büyük resimde bizi bir adım sonraya taşıyacak bir basamak olarak görmek bizi işyerinde mutsuz olmaktan kurtaracaktır. . Etkili bir kariyer tasarımı aslında etkili bir yaşam tasarımıdır. Çünkü özel hayatımızı da kariyerimiz şekillendirir.

İşveren ve yöneticilerin bu konuda neler yapması gerekir?

Günümüz iş dünyası bir süredir Y kuşağıyla çalışmaya başladı. Bu kuşağa ait gençlerin en önemli özelliklerinden biri hedef odaklı olmalarıdır. Bir işe başlamadan önce “Bu bana ne sağlayacak”, “kariyer gelişimim konusunda beni nasıl destekleyecek” sorularını sıkça soran bir nesil ile karşı karşıyayız.

Bu durum işveren ve yöneticilere bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktan vazgeçip çalışan memnuniyetini de gözetmeli ve çalışanlarının kariyer hedeflerini gerçekleştirmek adına onlara kariyer gelişim fırsatları sunmalıdırlar. Ayrıca çalışanlarını işe alırken etkili bir yetenek yönetimine de ihtiyaç duyulmaktadır.


İLETİŞİM
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Black Instagram Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Buket Özen

ID Coaching International

İrfan Baştuğ Paşa cad No: 6/9

Esentepe, Şişli, İstanbul​ 34394

Tel: +90 530 3706450

          0212 2129099

​buket.ozen@idkocluk.com

Ad *

E-posta *

Konu

Mesaj

© Professional Life Coach (ICF/PCC)