Yakındaki Yazılar
Abone olun

BUMERANG

HAYAT BİR BUMERANG GİBİDİR. NE VERİRSEN ONU ALIRSIN.

Kainat öyle müthiş bir denge içinde yaratılmıştır ki, yaptığımız hiç bir şey karşılıksız kalmaz. Bu yüzden hayattan ne istiyorsak, biz de onu vermeliyiz. Sevgi istiyorsak sevgi vermeli, anlayış istiyorsak anlayış göstermeli, yardım istiyorsak yardım etmeli, para istiyorsak para vermeliyiz.

Sevgi derken sadece ailemize ve arkadaşlarımıza değil, yaratanın yaratmış olduğu herşeye muhabbet duymaktan bahsediyorum. Havaya, suya, ağaca, kuşa, çiçeğe, böceğe sevgi ile bakmak ve onları seyrederken adeta bir şükür ibadeti eda etmekten bahsediyorum. Bu şekilde bir sevgiyle dolu olan kalp herkes tarafından sevilir. Bu tür insanlar nereye gitse etrafı insanlarla çevrilir. Çünkü sevginin enerjisi manyetiktir. Başka insanlar, gönlü sevgiyle dolu olan kişiye doğru çekilirler. Bu bilinçli değil, tamamen bilinçaltı bir enerjidir. Yeni doğmuş bir bebeği düşünün. Kimin iyi, kimin kötü olduğunu nereden bilebilir ki? Ama çocukları seven bir kişi onu kucağına aldığında sakinleşir, aksine çocukları sevmeyen bir kişi kucağına alsa sanki bir insan dedektörü gibi huzursuz olur ve ağlamaya başlar. Aynı durum çiçekler için de geçerlidir. Sevgi dolu insanın evindeki çiçekler aynı gübreyle, güneşle ve suyla beslense bile sevgisiz insanın evindeki çiçeklerden daha canlı ve sağlıklıdır.

Aynı bunun gibi, hayattan ve tabii ki hayatın kaynağından yani yaratıcıdan daha fazla para diliyorsak, biz de hayata para ile katkıda bulunmalıyız. Hayır işleri için paramızın yüzde onunu ayırmak, kazancımızı bereketlendirecek ve verdiğimizin kat kat fazlasını kazanmamızı sağlayacak fırsatlar açacaktır. Jack Canfield, Tony Buzan, Tony Robbins gibi başarı ile ilgili onlarca kitap yazmış ve bir çok başarılı ünlüye, işadamına ve CEO'ya yardımcı olmuş başarı koçlarının tavsiye ettiği en büyük sırlardan biri de şudur: Hedefinizi belirledikten sonra, daha henüz istediğiniz kazanca ulaşmadan önce paranızın bir kısmını infak edin. Hayır işlerine ayırın. Bunu yapmak için kazanmayı beklemeyin. Çünkü bu yaptığınız hareket, paranın enerjisini size doğru yönlendirecek ve kazanmanıza vesile olacaktır. Evet, enerji ile uğraşanlar bu şekilde bir tespit yapmışlar. Ne yaparsak o kategorideki enerjiyi kendimize çekeriz.

'Yardım eden yardım bulur.' Yardıma ihtiyacınız varsa , yardım edin. Eğer yardımsever bir insansanız, göreceksiniz en çok yardıma ihtiyacınız olduğunuz anda bir çok olay veya kişi yardımınıza koşacak. Yanlız, bunu bir çoğumuz yanlış yorumluyoruz. Yardım ettiğimiz kişilerden karşılık bekliyoruz. Aksine nankörlük gördüğümüzde de hayata küsüyoruz. Yardım ettiğimiz kişilerden yardım beklememeliyiz. Çünkü onlardan kötülük bile görsek, en yardıma ihtiyacımız olduğu anda belki de hiç tanımadığımız veya iyilik yapmadığımız bir kişinin yardım eli uzanıverir. Birçok insan buna 'karma' diyor. Bense bunu kainatın müthiş döngüsü olarak tanımlıyorum. 'İyilik yap, denize at' sözü bunun için söylenmiş olsa gerek. Bu olayın örneğini kendi hayatımda defalarca yaşadım. Hayat ben en yardıma ihtiyacım olduğu anda, belki de daha önce yapmış olduğum iyiliklerin bir mükaafatı olarak bir başka elden yardım gönderdi. Sizler de kendi hayatınıza baktığınızda bunun örneklerini bulabilirsiniz.

Evet hayat gerçekten de bir bumerang gibi... Nezaket istiyorsak nezaket, tolerans istiyorsak,tolerans, anlayış istiyorsak anlayış göstermeliyiz. Hayattan beklediğimiz her ne varsa önce aynayı kendimize tutmalı ve biz onu ne kadar veriyoruz ona bakmalıyız. Sadece hayata olan yaklaşımız değil, insan ilişkilerimizde de aynı kural geçerli. Karşımızdaki insandan ne bekliyorsak önce kendimiz yaparak başlatmalıyız. Hayattan tüm beklentilerinizin karşılanması dileğiyle....