Yakındaki Yazılar
Abone olun

İŞ YAŞAMINDA MUTLU OLMA CESARETİNİ GÖSTERİN...


Bir işyerinde birbirleriyle dertleşen insanların söylediklerilerine dikkat ettiniz mi? Bunlar genellikle ne kadar çok çalıştıklarını, hiç dinlenecek vakitleri olmadığını, bir kaç saat uykuyla durduklarını, yapacak yığınla işleri olduğunu anlatır dururlar birbirlerine. Hayatlarında hiçbir olumlu yön yoktur sanki. Sürekli yoğunluk, koşturma ve stres.

Bu insanlar durumlarından şikayet eder görünürler. Aslında bu konuşmaların altında kendilerinin bile farkında olmadığı bir gizli tatmin duygusu vardır. Satır aralarını iyi okuyan bir insan şu mesajı alır: Ne kadar çalışkan ve ne kadar meşgul bir insanım! Farkında olmasalar bile egolarını tatmin eder bu yaklaşım. Mutlu oldukları anları da gizlerler. Sanki mutlu ve huzurlu olmak bir suçmuş gibi... Eğer mutlu gözükür ve hayattan zevk alırlarsa çalışmıyor, kaytarıyor gibi gözükeceklerdir. Bu tür olumsuzlara yoğunlaştıkça da gerçekten mutsuz hissederler. Oysaki mutsuz bireylerin iş yaşamında da başarılı olmaları imkansızdır. Motivasyonları düşüktür. Devamlı sorun odaklı yaşadıkları için çok daha streslidirler. Stresten dolayı odaklanma sorunu yaşarlar. İlişkilerinde de başarısızdırlar ve bu tür insanlarla çalışmak çok zordur.

Bunlar daha çok geçmiş ve gelecek odaklı yaşarlar. Kaç gündür ne kadar çok çalıştıklarını ve daha yapmaları gereken ne kadar çok iş olduğunu düşündükçe boğulduklarını hissederler. Bu düşünce ve kaygılar aslında o işi yapıp bitirmekten çok daha fazla enerji kaybettirir onlara. Kısa bir süreliğine boş vakit bulsalar bile yapacakları işi düşünerek o vaktin de değerini bilemez ve heba ederler.

Bu işin yolu nedir? Yapın. Evet. Hemen harekete geçin ve yapın. Yapılacak işi düşünüp strese girmekten çok daha kolay. O anda yapamıyorsanız o zaman endişeyi bir kenara bırakıp boş anınızın tadını çıkarın. Düşünmek yok. Ya yapacaksınız, ya da yapamıyorsanız anınızı kaliteli bir şekilde geçirip sadece dinlenecek ve enerji depolayacaksınız.

İşyerinde stresi azaltmanın en etkili yollarından biri düşünce alışkanlıklarımızı değiştirmektir. Siz bir işkolik misiniz? Öyleyse bu size birşey sağlıyor demektir. Çok yoğun olmak size kendinizi daha çalışkan ve başarılı hissettiriyordur. Bunun farkına varın ve aslında kendi tercihiniz olan bu durumdan yakınmayı bırakın. Daha mutlu hissedeceksiniz. Daha mutlu olma cesaretini gösterebilirseniz, yaşamınız o anda değişecek ve hem iş hem de özel yaşamınızda daha dengeli ve sevilen bir insan olacaksınız. Siz mutlu olmayı hakkediyorsunuz? Kendinizi cezalandırmayın. Çok çalıştığınızı sürekli düşünerek 10 saatlik çalışma süresini 18 saate çıkarmayın. Unutmayın ki düşündüğünüz her an çalışıyor gibi yoruluyorsunuz. İş dışındaki anların tadını çıkarın ve neredeyseniz orada olun. İş yaparken işi, kendinize ayırdığınız vakitte de sadece kendinizi ve sevdiklerinizi düşünün. Kaliteli bir yaşam dileğiyle...


İLETİŞİM
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Black Instagram Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Buket Özen

ID Coaching International

İrfan Baştuğ Paşa cad No: 6/9

Esentepe, Şişli, İstanbul​ 34394

Tel: +90 530 3706450

          0212 2129099

​buket.ozen@idkocluk.com

Ad *

E-posta *

Konu

Mesaj

© Professional Life Coach (ICF/PCC)