Yakındaki Yazılar
Abone olun

KELEBEK VE HAYAT...


Kelebekler bir yaradılış harikasıdır. Bir çoğumuz onların bir ressamın paletinden çıkmışcasına büyüleyici bir şekilde süzülen kanatlarını seyrederken yaratıcının mucizelerine hayran olamadan edemeyiz. Kelebeklerin bize sundukları sadece görsel bir şölenle kalmaz aslında. İyi okuyabilirsek çok büyük hayat dersleri de saklıdır bu kanatlarda…

Bu dersi anlayabilmemiz için şu güzel hikayeyi hatırlatmak isterim: Bir gün, bir kozada küçük bir delik açıldı ve bir adam bedenini bu küçücük delikten çıkarmaya çalışan kelebeği saatlerce seyretti. Sonra, kelebek sanki daha fazla ilerlemek istemiyormuş gibi durdu. Sanki ilerleyebileceği kadar ilerlemişti ve artık daha fazla ilerleyemiyordu. Ve adam, kelebeğe yardım etmeye karar verdi. Eline bir makas aldı ve kozayı keserek deliği büyüttü. Kelebek kolayca dışarı çıktı. Fakat bedeni kocaman ve kanatları kuru ve buruşuktu. Adam, kelebeği izlemeye devam etti, çünkü zamanla kanatlarının büyüyüp bedenini taşıyabilecek kadar genişleyebileceğini umut ediyordu. Fakat bu olmadı! Gerçekte, kelebek ömrünün geri kalanını o kocaman bedeni ve kuru, buruşuk kanatları ile etrafta sürünerek geçirdi. Uçmayı hiç başaramadı…


Adamın bu aceleci iyiliği içinde anlayamadığı, bu kısıtlayıcı kozanın ve kelebeğin o küçücük delikten dışarı çıkmak için verdiği mücadelenin, kelebek için gerekli olduğuydu. Çünkü bu, Allah’ın, yaşam sıvısının kelebeğin bedeninden kanatlarına doğru akmasını sağlamak için bulduğu yoldu. Böylece kelebek kozadan kurtulduğu anda uçmaya hazır olabilecekti.

Bazen hayatta karşılaştığımız zorluklar tam da bizim ihtiyaç duyduğumuz mücadelelerdir. Allah

bize bu zorlukları bazı istidatlarımızı geliştirmek ve bizleri daha da güçlendirmek için vermiştir. Eğer bunları bize hiç bir çaba harcamadan verseydi şimdi olduğumuz kadar güçlü olamazdık. Güçlü olmak için mücadele edeceğimiz zorluklarla karşılaşırız. Cesur olmak için karşımıza çıkan tehlikelerle boğuşmamız gerekir. Bilgelik istersek çözmek ve kafa yormak zorunda olduğumuz bir çok sorunla karşılaşırız. Sevgi istersek bizim yardımımıza ve sevgimize muhtaç bir çok insan veya canlı gönderir hayatımıza.

Kelebeğin kanadındaki hayat dersi bu kadarla da kalmıyor. Örneğin:

Bazı kelebekler düzenli bir şekilde göç ederler. Göç bazen kıtalar arası mesafelere olur. Kanada’nın güneyinde yaşayan bir kelebek ırkı kış aylarında güney Amerika’ya göç eder. 5-6 hafta gibi kısacık ömrü olan bu kelebeğin bir yıl içinde 4 nesli oluşur. Dolayısıyla göçü gerçekleştiren 4. nesil sonbaharda, önceki nesillerden daha uzun (6 ay) yaşayarak sürüler halinde güneye göç eder ve bahar aylarında kuzeye geri dönerler.

Buradan anlaşılacağı gibi, kelebek 4-5 haftalık kısacık ömrünü kendi gözleri ile göremeyeceği ve sonraki nesillerin tamamlayacağı bir gaye uğruna tüketiyor. Biz insanoğlu herhangi bir işe başlarken sabırsızlıkla sonucu bekleriz. Sonucunu bir an önce almak isteriz, hatta yaptığımız hayır hasenatın bile sonucunu hemen bu fani hayatta görmek isteriz.

Öyle bir canlı düşünün ki, bir kaç haftalık ömrünü hiç ulaşamayacağı bir hedefe uçarken tüketiyor. Kendi ulaşamasa bile en azından hedefin yolunda ölmenin rahatlığı ve iç huzuru ile bayrağı diğer nesillere taşıyor.

İşte bunlar küçücük kelebeğin kanadından süzülen hayat dersleri… Okuyabilene…