Yakındaki Yazılar
Abone olun

MEMLEKET BU HALDEYKEN GELECEK İÇİN PLAN MİLAN YAPILMAZ!


Şu sıralarda birçok insandan duyduğum bu sözleri geçen gün beni arayan öğrencimin ağzından bizzat duyunca bu konuda yazma isteğimi bastıramadım. Bu öğrencim ki, sradışı, çok yaratıcı ve vizyon odaklı bir üniversite öğrencisi. Kendisi ile uzun uzun gelecek planları yapmıştık. Bana telefonda 'hocam bu ülkede koçluk moçluk da bir yere kadar işliyor. Bakın oturup plan program yapıyoruz, hop, bir anda tüm dengeler değişiyor. Tüm o planlar programlar boşa gidiyor. ' demez mi? Bir an içimden 'sen de mi Brütüs' dedim.

Koçluk işte tam da şimdi lazım. Bu dönemlerde birçok insana 'kal' geldiği doğru. Gözlerine fener tutulmuş tavşan gibi donduk kaldık. Milletçe 'dur bakalım nolcek' modundayız. Hiç bir planımızı işletemiyor ve yerimizde sayıp duruyoruz. Koçluk bu noktada işliyor zaten, konulmuş hedefler, stratejik adımlar beklenmedik durumlara göre esnetilebilir. Revize edilebilir. Yeni baştan yapılabilir. Allah yapısı değil ya, kul yapısı sonuçta... Koçluğun en sevdiğim tarafı esnek oluşu. Bununla birlikte koç ve danışan planı esnetir veya revize ederken yeniden tüm koşullar, tüm iç ve dış kaynaklar hayaller hedefler ve en önemlisi değerlerle uyumlayarak yapar. Bu planın ekolojik olup olmadığı kontrol edilir. Sonsuz seçenekler üzerinde düşünülür ve kişiye en uygun plan yapılır. Bu yolculuk sırasında planı sabote edecek hiç öngörülmemiş bir şey mi oldu? Tekrar revize edilir, yeni şartlara ve koşullara göre... Böylelikle kişi karşısına çıkacak en ufak engelde tekrar başladığı noktaya dönmez. Dediğim gibi asıl şu zamada koçluğa ihtiyaç var. İnsanları ataletten kurtaracak, yeniden yola çıkaracak bir sistem koçluk.

Kaldı ki, yarın başımıza ne gelecek bilemeyiz. Ancak ölüme giderken bile saz çalmayı öğretin bana diyen Sokrates'i de hatırlamak gerekli bazen. Sokrates demişken aklıma diğer dehalar geldi. Mesela Edison....Büyük mucidin çok da kolay bir hayatı olduğu söylenemez. Ayrıca iç savaştan çıkmış Amerika'da dönemin siyasi ve ekonomik sıkıntı ve problemleri nelerdi, kimbilir insanlar neler yaşıyorlardı? Edison'un şöyle dediğini düşünün mesela: Amaaan bu dünyaya icat micat yapılmaz. Bulmuyorum işte! Başkası bulsun ampülü mampulü... :)