Yakındaki Yazılar
Abone olun

YÜZYILIN YÜKSELEN DEĞERİ KOÇLUK...


Günümüzün gözde mesleklerinden biri olan koçluk hakkında bilinmeyen veya yalnış bilinenler gerçek bilinenlerden çok daha fazladır. Bu yeni alan büyük bir gelecek vadetmekle birlikte henüz birçok insanın kafasında tam olarak netleşmiş bir resim bulunmamaktadır. Dolayısıyla her geçen gün bu yeni profesyonel alanı bir fırsat kapısı gibi görenler ve kendi yorumunu getirenler artmaktadır. Bunlar havayı koklayarak toplumun neye eğilim gösterdiğini tesbit eder ve bu konulardaki açıkları değişik yollarla kapamaya çalışırlar. Günümüzde koçluk mesleğinin gidişatını ve popularitesini hisseden ve gerçekte elle tutulur bir kariyere sahip olmayan birçok kişi bu konudaki bilgi eksikliğinden de yola çıkarak yaşam koçuyum diyerek ortaya çıkmaya başladı. Bunlar sayesinde koçluğu pozitif enerji ve mutluluk iksiri dağıtan, evrendeki elementler ve renklerle terapi yapan, doğum tarihine ve yıldızlara bakıp analizler yapan, insanların sadece manevi ihtiyaçlarına çalışan spiritüel bir meslek olarak görme eğilimi başladı. Neredeyse yakında “Tarot ve kahve falı bakılır.” ilanlarının altında yaşam koçu imzası görmeye başlayacağız.Bu yüzden koçluğun gerçek tanımını yapma ihtiyacı hissediyorum.

Koçluk, kişilerin bireysel veya profesyonel yaşamlarında bulundukları nokta ile varmak istedikleri nokta arasındaki mesafeyi geleceğe odaklanarak kapatmayı hedefleyen, koçla danışan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Bunu yaparken kişilerin mevcut durumu, istek ve ihtiyaçları, ellerinde bulunan içsel ve çevresel kaynakları gözden geçirilir. Hedeflenen noktaya varmakta kişinin yoluna çıkan maddi ve manevi(negatif inançlar ve

kodlamalar) engeller tesbit edilir. Kişinin kendi farkındalığına ulaşması sağlanır. Bu farkındalığa ulaşan kişi hayatının büyük resmini görür ve kendisine içeriden değil dışarıdan bakmayı öğrenir. Kısa sürede hayallerini hedeflere ve hedeflerini gerçeklere dönüştürür. Yaşam koçu bu süreç içerisinde danışana ayna olur ve yol arkadaşlığı yapar. Bu yolculuk esnasında koçun çok özel yeteneklere sahip olması gerekir. İyi bir koç etkin iletişim becerilerine sahiptir. Etkin ve empatik dinleme yetenegine sahiptir. Danışanla uyum sağlar. İyi bir gözlemcidir. Güven verir. Güçlü sorular sorar. İyi bir liderdir. Danışanı kesinlikle yargılamaz ve yönlendirmez. Herkesin kendi gerçeğine ve hayat modeline saygı gösterir. Herkesi mükemmel olarak yaratılmış ve en iyiyi başarmasına yetecek potansiyele sahip tam bir birey olarak görür. Kişinin kendini tanımasına ve potansiyelini farketmesine yardımcı olur. Motive eder.

Kısacası koçluk çok önemli beceriler gerektiren ve sorumluluk isteyen bir meslektir. Profesyonel bir şekilde koçluk mesleğini icra edenlere baktığımızda çoğunun koçluğu ikinci kariyer olarak seçtiğini görürüz. Bu kişiler en az bir üniversite mezunu olup daha önce eğitimci, psikolog, gazeteci, yazar, ekonomist, iktisatçı, avukat, akademisyen olarak veya büyük şirketlerde saygın pozisyonlarda çalışmış ve bu mesleklere yıllarını vermiş kalifiye insanlardır. Çalıştıkları alanlarda büyük deneyimler kazanmış ve edindikleri mesleki ve yaşamsal tecrübeleri koçluk teknikleriyle birleştirerek insanlığa farklı bir alanda hizmet etmeyi tercih etmişlerdir. Yani birçok insanın eleştirdiği gibi yapacak hiçbir işi olmayanların tercih ettiği bir meslek dalı değildir koçluk.

Koçluk bireyler olduğu kadar kurumlar ve şirketler tarafından da rağbet gören bir hizmettir. Yapılan araştırmalar koçluk hizmeti alan kurumların aynı yıl yatırım bedellerinin altı katını geri kazandıklarını göstermektedir.

Sonuç olarak, büyük bir hızla bilgi çağına geçtiğimiz bu yeni yüzyılda sürekli değişimin ve gelişimin esas olduğunu ve bu gelişime ve değişime uyum sağlamada bireylerin ve kurumların cankurtaran simidi niteliğindeki koçluğun değerinin idrak edilebilmesini temenni ediyor ve herkese kaliteli bir yaşam diliyorum.


İLETİŞİM
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Black Instagram Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Buket Özen

ID Coaching International

İrfan Baştuğ Paşa cad No: 6/9

Esentepe, Şişli, İstanbul​ 34394

Tel: +90 530 3706450

          0212 2129099

​buket.ozen@idkocluk.com

Ad *

E-posta *

Konu

Mesaj

© Professional Life Coach (ICF/PCC)