Yakındaki Yazılar
Abone olun

İKİNCİ KARİYER OLARAK KOÇLUK


Bugüne kadar kariyer yaşamınızda edinmiş olduğunuz deneyimlerinizi Profesyonel Koçluk ile taçlandırın.

  1. İnsan odaklısınız, iyi bir dinleyicisiniz, empatiksiniz ve insanlarla çalışmayı seviyorsunuz.

  2. Bugüne kadar iş ve özel yaşamınızda birçok deneyim kazandınız ve hayatla ilgili bu birikiminizi koçluğa transfer ederek diğer insanların gelişimine katkı sağlamak istiyorsunuz.

  3. Rutin işlerde çalışmaktan artık zevk almıyorsunuz.

  4. Sürekli gelişime açık bir insansınız ancak mevcut kariyeriniz size gelişim imkanı tanımıyor ve körelmeye başladığınızı hissediyorsunuz.

  5. Sürekli aynı insanları görmek yerine her gün farklı insanlarla karşılaşmak istiyorsunuz.

  6. İnsanları okumak ve keşfetmek sizi heyecanlandırıyor. Onların da kendilerini keşfetmeleri için bir ayna olmak istiyorsunuz.

  7. Kurumsal hayatın katı kurallarından ve uzun çalışma saatlerinden kurtulup daha esnek çalışma şartlarına sahip olmak istiyorsunuz.

  8. Artık kendi kendinizin patronu olmak istiyorsunuz.

  9. Emekliliğiniz yaklaştı ancak çalışma hayatına alıştınız. Yeni bir mesleği sıfırdan öğrenmek için artık geç olduğunu düşünüyorsunuz. Bunun yerine mevcut yaşam tecrübenizin üzerine inşa edeceğiniz devam niteliğinde bir iş istiyorsunuz.

  10. Başkalarına fayda sağlarken kullanacağınız teknikleri önce kendinize uygulayarak hayatınızı pozitif yönde değiştirmek istiyorsunuz.

Yukarıdaki durumlardan biri veya daha fazlası sizin için geçerliyse ikinci kariyer alternatifi olarak profesyonel koçluğu düşünebilirsiniz. Bugüne kadar belki birçok kere koçluk kavramı ile karşılaştınız. Ancak üzerinde çok fazla durmadınız. Ülkemizde koç olduğunu söyleyen birçok insan var. Nedir bu koçluk? Bir fikriniz yok… Belki de önyargılarınız var. Hatta koçluğun bir meslek olup olmadığından bile emin değilsiniz. Bunun için şimdiye kadar ikinci kariyer alternatifi olarak düşünmediniz bile. Size ışık tutması açısından koçluk mesleği ile ilgili bazı gerçeklerden bahsetmek istiyorum.

Amerika’da 1950 li yıllarda meslek olarak kabul edilmiş olan profesyonel koçluk, Türkiye’de 2013 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. Koçluk mesleğinin etik kuralları ve standartları uluslararası bir üst kuruluş olan International Coach Federation (ICF) tarafından belirlenir ve denetlenir.

Koçluk genellikle ikinci kariyer olarak seçilen bir meslektir. Çoğunlukla üniversiteden yeni mezun olanlar tarafından değil, değişik alanlarda belirli bir süre kariyer deneyimine sahip kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kişilerin yaşamlarına dokunacak ve fark yaratmalarını sağlayacak olan bir koçun hem özel yaşam hem de kariyer yaşamında deneyime sahip olması gerekir. Koçun koçluk yaptığı kişiyi iyi analiz edebilmesi, ona uyum sağlayabilmesi, empati yapabilmesi ve doğru soruları sorarak hızla eyleme geçirebilmesi için bu deneyim gereklidir.

Son yıllarda koçluk, hızla büyüyen ve gelişen bir endüstri haline gelmektedir. ICF tarafından 2016 yılında yaptırılan araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde profesyonel koçların sayısı 53.300 olup, bunların yarısından çoğu 45-59 yaş aralığındadır.

Yine ICF’in araştırma sonuçlarına göre; dünya çapında full-time koçların yıllık kazanç ortalamaları 51.000 dolar. Müşteri profiline bakacak olursak %52 si üst düzey yönetici, CEO ve CFO, %14’ü serbest girişimci, %19 u bireysel, %7 si takım lideri ve kalanı ise diğer müşterilerden oluşuyor.

Profesyonel koçluğa yönelmek; kişilere mesleki gelişimlerinde belli bir doyum noktasına ulaştıktan sonra edindikleri bilgi, beceri ve deneyimleri koçluğa transfer ederek gelişmeye ve geliştirmeye devam etme fırsatını sağlıyor. İkinci bir kariyere geçerken olduğu gibi yeni bir işi öğrenmeye sıfır noktasından başlamıyorsunuz. Dolayısıyla emeklilikten sonra bile, bundan sonra ne yapacağım diye kara kara düşünmeden ve zaman kaybetmeden ikinci kariyere hızlı geçiş imkanına sahip oluyorsunuz.

Sizler de koçluk mesleğine geçiş yapmayı düşünüyorsanız ICF (International Coach Federation) tarafından akredite edilmiş bir eğitim programına katılarak geleceğinize yön vermek adına ilk adımı atabilirsiniz.

Buket Özen (ICF/PCC) Profesyonel Kariyer Koçu